Se zpětnou vazbou se setkáváme poměrně často. Prosí nás o ni internetové obchody týden po nákupu, dáváme ji autoservisům po pravidelné roční prohlídce nebo nás o ni žádají kamarádi na sociálních sítích, kteří potřebují data pro svou diplomovou práci. Jak ji ale můžeme využít pro rozvoj svůj nebo našich kolegů? 

Pomůže nám vytáhnout hlavu z krabice

Člověk až překvapivě rychle podlehne rutině, stereotypu a pocitu, že svou práci dělá nejlépe, jak umí. Opak je obvykle pravdou.

Rychlou a levnou cestu, jak z toho ven, pro vás může být právě zpětná vazba. Požádejte své nejbližší kolegy, podřízené nebo nadřízené o zpětnou vazbu na vaši práci. Ale pozor, základem musí být váš upřímný zájem, ne potřeba splnit interní pravidla. 

Nelžete si

Pokud vás kolega o zpětnou vazbu požádá, berte to jako příležitost, která pomůže i vám. V budování lepšího kolektivu, v lepší práci. Nesahejte po ročních dotaznících vytvořených na základě ISO standardů. 

Začněte pozitivně. Vyjmenujte dvě, tři věci, které na svém kolegovi obdivujete, za co ho máte rádi, nebo co podle vás dělá dobře. Snažte se být konkrétní a vyhněte se obecným klišé. 

Následně přejděte do bodů, které cítíte, že by měl dotyčný zlepšit. Snažte se své připomínky sepsat konstruktivně, ale neraďte. Dávejte podnět k zamyšlení. Uveďte konkrétní případ nebo situaci, kdy se něco nepovedlo. 

S otevřenou hlavou

Dostávat strukturovanou zpětnou vazbu může překvapit. Mile i velice nepříjemně. Nepodléhejte instantní radosti nebo hněvu. Mlčte a naslouchejte. Nepouštějte se do diskuze. Jakmile to uděláte, vytvoříte si vnitřní blok a zpětná vazba se k vám už nikdy nedostatne. Naopak. Udělejte si poznámky a dejte si dva až tři dny na zamyšlení. Vraťte se k poznámkám a napište si způsoby, jak se zlepšit. 

Vracejte se

Zpětnou vazbu si uložte. Na plochu, do nevyřízených e-mailů, do Evernote. Kamkoliv, kam se můžete na tři kliknutí vrátit a zpětnou vazbu si znovu přečíst a vnitřně se zkontrolovat, zda neustále pracujete na zlepšení. 

 

Máte zkušenosti se zpětnou vazbou ve vašem týmu? Jak se vám osvědčila? Je to dobrý nástroj, nebo jen ztráta času? Podělte se o své příběhy v komentářích.

 
Přejít na diskuzi