Představte se!

Zpracování zadávací dokumentace. Činnost, které velká část firem nevěnuje dostatečnou, nebo dokonce žádnou pozornost. A při tom se jedná o jeden z klíčových dokumentů. Slouží nejen vašim dodavatelům, kteří se díky ní mohou s vaší firmou lépe seznámit, ale i vám. Ujasníte si důležité komunikační body, najdete podstatné informace, které potřebujete na webu sdělit, definujete si svého zákazníka.

Na co nezapomenout.

Jak by měla vypadat minimální struktura zadávací dokumentace?

  • Firma - popište vaší firmu. Stačí několik odstavců, které vás budou co nejlépe charakterizovat. Zmiňte vaši historii, vývoj a dlouhodobou strategii rozvoje.
  • Služba nebo produkt - jakou službu nebo produkt nabízíte. Jaké jsou vaše silné a naopak slabé stránky. 
  • Zákazník - kdo je váš zákazník. Do jaké cílové skupiny patří. Jaké má zájmy a proč nakupuje od vás. 
  • Konkurence - jaká je vaše konkurence. Jaké je vaše postavení na trhu a jaké máte výhody oproti konkurenci. Co nabízíte navíc.
  • Marketing - jaké jsou vaše stávající marketingové aktivity. Jaké webové stránky provozujete a s jakými dodavateli spolupracujete. Jaké kampaně jste v minulosti realizovali a jaký měly úspěch. Přiložte (nebo lépe nahrajte na server) i grafické podklady jako je logo, používaný font, produktové fotografie apod.
  • Stávající webové stránky - popište, co vás a vaše zákazníky trápí na stávajících webových stránkách. Jaké máte zkušenosti s aktualizací obsahu, případně jaké jsou vaše interní požadavky na úpravy redakčního systému.
  • Požadavky na nové řešení - v rámci úvodní úvahy o novém webu vznikla celá řada nápadů, co by měl nový web obsahovat, případně jak by mohl vypadat. Sepište je, ale poté je s dodavateli konzultujte, nebo vyžadujte jejich zpětnou vazbu. 
  • Technické požadavky - stanovte si ty alespoň ty základní. Preferujte tvorbu na PHP a HTML 5. Bez použití technologie FLASH a zbytečného JAVA scriptu. Chtějte dodavatele s vlastním a prověřeným redakčním systémem. Požadujte plně responsivní řešení. Takové, které bude opravdu použitelné i na mobilních zařízeních ovládaných dotykem. 
  • Rozpočet - uveďte hrubý rozpočet. Nezapomeňte, že vytvoření webových stránek je začátek. Vyčleňte si další, měsíční, část rozpočtu na aktualizaci webu, tvorbu obsahu, správu PPC, SEO, ale i sociálních sítí. 
  • Časový harmonogram- stanovte předpokládaný termín spuštění. Pokud není web potřeba spustit k nové kampani, nechte si dostatečný časový prostor. Kalkulujte s dobou trvání v horizontu alespoň dvou měsíců.

Dodavatelé.

Oslovte maximálně pět potenciálních dodavatelů. Úvodní schůzky, studium nabídek a realizace osobních setkání zaberou velkou porci času.

Výběr těch správných dodavatelů není jednoduchý. Poptejte se svých známých, na sociálních sítích. Vyzkoušejte klasickou cestu hledání přes klíčová slova na seznamu, či googlu.

Vyhněte se firmám, které nabízí balíčková řešení, nebo nemají na první pohled pěkné, či aktualizované vlastní webové stránky. Dobrým pomocníkem může být i vstupní “oťukávací” e-mail. Optejte se na zájem účasti ve výběrovém řízení. Podle typu odpovědi a především pak časové odezvě můžete předvídat, jak by mohla vypadat celá spolupráce.

Společně s pozvánkou do výběrového řízení zašlete i zadávací dokumentaci s termínem možné první osobní schůzky.

Marek.

Už jste v minulosti výběrové řízení realizovali a máte nějaké zajímavé zkušenosti. Napište mi je, rád je do svého článku doplním.

V příštím článku si rozebereme, jak organizovat osobní prezentace, na jaké otázky se ptát a jak si nakonec vybrat toho nejlepšího dodavatele.

Chystáte se na změnu webových stránek a nevíte si rady. Napište mám. Rádi Vám s Davidem poradíme.

Přejít na diskuzi